Rally Dakar 2018: Al-Attiyah ταχύτερος, πρώτος στη γενική ο Sainz! [12η ημέρα] [Vid]

Μπορεί να έχουμε μόνο δύο ειδικές ακόμα πριν το φινάλε του 2018 Dakar Rally όμως ακόμα οι αγωνιζόμενοι δεν μπορούν να σκέφτονται τον τερματισμό. Η 12η ειδική ήταν και η μεγαλύτερη σε μήκος στον αγώνα, την ολοκλήρωσαν όμως μόνο τα φορτηγά και τα αυτοκίνητα.

Η δυνατή βροχή δυσκόλεψε υπερβολικά το τερέν για τις μοτοσυκλέτες και τα quad, η μάχη στις κατηγορίες των οποίων ματαιώθηκε. Αυτό βοήθησε τους Matthias Walkner και Ignacio Casale να κάνουν ένα ακόμα βήμα προς τη νίκη. Όμως στα αυτοκίνητα και τα φορτηγά είχαμε άφθονες συγκινήσεις – ειδικά στη δεύτερη κατηγορία, με την επική μάχη ανάμεσα στον περυσινό νικητή Eduard Nikolaev και τον τοπικό ήρωα Federico Villagra.

Αντί απλά να ματαιώσουν εξ αρχής την ειδική, οι οργανωτές αρχικά τροποποίησαν την αγωνιστική διαδρομή για τις μοτοσυκλέτες και τα Quad. Όμως τελικά η ματαίωση ήταν αναπόφευκτη για λόγους ασφαλείας. Έτσι ο Matthias Walkner της KTM προηγείται στις μοτοσυκλέτες με διαφορά 32 λεπτών έναντι του τοπικού ήρωα Kevin Benavides, την ώρα που στα Quad ο Ignacio Casale απολαμβάνει το τεράστιο προβάδισμα της τάξης του 1h 34m έναντι του Nicolás Cavigliasso.

Στη μεγαλύτερη ειδική διαδρομή του αγώνα, το τραχύ τερέν, οι κοφτερές πέτρες και τα αγριεμένα ποτάμια προσέφεραν το απόλυτο σκηνικό για μία συγκλονιστική μάχη, αυτή ανάμεσα στους δύο θρύλους του Dakar, Nasser Al-Attiyah και Stephane Peterhansel.

Στο τέλος ήταν ο οδηγός από το Κατάρ που βρέθηκε μπροστά από τον Γάλλο, με τον team-mate του στη Toyota-Gazoo Racing, Giniel de Villiers, να ολοκληρώνει τη διαδρομή τρίτος. Ωστόσο, περνώντας και αυτή τη δοκιμασία με ασφάλεια, ο Carlos Sainz διατήρησε το μεγάλο του προβάδισμα. Ο νικητής του 2010 είναι 44 λεπτά μπροστά από τον Peterhansel στη γενική κατάταξη, με τον Γάλλο να χάνει σιγά-σιγά τις ελπίδες του για νίκη.

“Νομίζω πως όλα έχουν τελειώσει πια”, είπε ο Peterhansel στο τέλος της ειδικής. “Σίγουρα θα προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε τη δεύτερη θέση άρα στόχος ήταν να ελέγξουμε τη διαφορά από τον Nasser σήμερα. Οδήγησε καλά. Ήταν πολύ όμορφο το σκηνικό στα μικρά φαράγγια. Η αγωνιστική διαδρομή θύμιζε λίγο WRC αλλά οι δρόμοι ήταν καθαροί και ήταν ωραίο να οδηγείς σήμερα.”

“Δεν ξέρω αν θα τερματίσω τελικά δεύτερος. Το εύχομαι, όπως εύχομαι όλα να πάνε καλά και για τον Carlos. Η δεύτερη θέση είναι ένα καλό αποτέλεσμα μετά τη μεγάλη ζημιά που υπέστη το αυτοκίνητό μου στη μαραθώνια ειδική. Χάσαμε περίπου 1h 45m άρα το να ανακάμψω και να τερματίσω δεύτερος, είναι θετικό αποτέλεσμα”.