Rally Dakar 2018: 1η νίκη για τον Loeb [4η ημέρα] [Vid]

Υπόθεση της Peugeot ήταν η 4η ειδική του Ράλι Ντακάρ του 2018 και ο Λεμπ οδήγησε τα τρία 3008 DKR τα οποία βρέθηκαν στις ισάριθμες πρώτες θέσεις.

Τη δέκατη νίκη του σε ειδική διαδρομή του Ντακάρ εξασφάλισε ο Σεμπαστιέν Λεμπ που οδήγησε το 3008 DKR στον τερματισμό ταχύτερα από όλους τους υπόλοιπους οδηγούς της κατηγορίας των αυτοκινήτων. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ειδική διαδρομή μέχρι σήμερα, μήκους 303 χλμ. που συνοδευόταν ωστόσο από μικρή απλή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν εύκολη υπόθεση.

Πάντως τα παιχνίδια στρατηγικής είναι μια πραγματικότητα ακόμη και σε έναν εξαντλητικό αγώνα όπως το Ντακάρ, έτσι ο Λεμπ μάλλον πρέπει να ευχαριστεί τον Πετερανσέλ ο οποίος έκοψε ελαφρώς τον ρυθμό του προκειμένου να βρίσκεται στην τρίτη θέση στο τέλος της ειδικής και να μην ξεκινά πρώτος στην αυριανή, επίσης εξαντλητική ημέρα που περιλαμβάνει πολλά χιλιόμετρα στους αμμόλοφους του Περού.

Δεύτερος ήταν ο Κάρλος Σάινθ και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα απολαυστικό για τους Γάλλους 1-2-3 της Peugeot. Την ευχαρίστηση μετρίασαν μόνο τα προβλήματα του Σιρίλ Ντεσπρές ο οποίος περίπου 180 χλμ. μετά την εκκίνηση της διαδρομής έσπασε τον πίσω τροχό του 3008 με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ολοκληρώσει.

Αντίστοιχα προβλήματα είχε όμως και ο Νάσερ Αλ Ατίγια με το Toyota Hilux. Σταμάτησε δύο φορές μέσα στην ειδική, έχασε περισσότερο από 20 λεπτά κάθε φορά έτσι τερμάτισε ενδέκατος ανάμεσα στα 19 αυτοκίνητα που ολοκλήρωσαν τη διαδρομή, 54 λεπτά πίσω από τον νικητή και σχεδόν μια ώρα πίσω από τον πρωτοπόρο, Πετερανσέλ στην Γενική κατάταξη. Εκεί πίσω από τον Γάλλο είναι ο Αλσατός εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ράλι και τρίτος ακολουθεί ο άλλος θρύλος των ράλι, ο Σάινθ.